Kindlasti on paljud meist jõudnud järeldusele, et trepil ja trepil on suur vahe. Liiga järsk trepp on ohtlik, liiga kõrged astmed väsitavad jalgu ning vales mõõdus astmed panevad komistama. Ebamugava tulemuse vältimiseks on oluline viia ennast kurssi, millega enne trepi valimist kindlasti arvestama peaks.
Soovitame trepi lahendusele mõelda juba maja projekteerimise käigus, sest nii saab kõige mugavama ja paremini sobituva trepi. Sageli jäetakse trepi tellimine ehitusfaasi lõppu ja võib juhtuda, et tuleb leppida ebatäiuslikuma või järse tulemusega.
Millised trepid on praegu populaarsed?
Treppide disain liigub aina rohkem skandinaavia stiili suunas. See tähendab, et trepi kuluvad osad nagu astmed ja käsipuud tellitakse valdavalt tammepuidust ja muud detailid valgena. Nikerdustega postid ja treitud pulgad hakkavad vaikselt ajalukku minema, pigem soovitakse täna lihtsas stiilis trepiosi.
Ruumi kokkuhoiu mõttes on pöördastmetega trepid alati mõistlikumad. Vaheplatooga trepid on aga pisut ohutumad ja rahulikumad, kuid nende puhul tuleb arvestada ka suurema pinnaga, mille trepp enda alla võtab ja seda mõlemal korrusel.
Hetkel on väga populaarne sõrmjätkatud materjalide kasutamine, mis vastab paljude klientide ootustele nii disaini, hinna kui ka kvaliteedi poolest. Näiteks tamm sõrmjätk materjal näeb välja täpselt nagu tammepuidust parkett.Samas on valikus ka väga eksklusiivsed puuliigid nagu mahagon ja jatoba. Palju kombineeritakse puitu klaasiga. Ka puhtalt metallist või klaasist trepi tootmine nii sise- kui välitingimustesse on laialt levinud.
Trepi mõõtmine jäta spetsialistile
Kuna trepi projekteerimine ja paigaldamine on täppisteadus, siis on alati mõistlik tellida nii trepi mõõtmine kui paigaldus tootjalt. Aitame leida maja ja muu interjööriga kõige paremini sobiva ning maksimaalselt mugava trepi. Seejuures lähtume üldistest standarditest, et trepiastme sügavus oleks 250mm ja tõus 180-190mm ning trepi laius 850-900mm.
Trepp peaks sobituma nagu valatult ja kui püüda ise treppi paigaldada, siis võib nii trepp ise kui ka hoone kahjustada saada.
Vead, mida treppi valides vältida
Vigu tehakse teadmatusest, aga trepi puhul võivad väikesed vead saatuslikuks saada. Vale kaldega trepi puhul vajab see väga pikka harjumist ja on üles-alla kiirustamisel ka ohtlik. Siit tulebki välja õige avaosaga arvestamise olulisus maja projekteerimisel. Teadlikus kasvab, kuid endiselt on palju kodusid, kus trepi kalle on vale ning sageli on astmetel vale pikkus, mis soodustab komistamist. Juhtub ka seda, et madala lae puhul on jäetud väike trepiava ja sellest tulenevalt vale trepikalle, nii et üles liikudes tuleb pea äralöömise vältimiseks kummarduda.
Treppide puhul on kindlaks määratud, milliseid kaldeid ja ruumi üks mugav trepp vajab ja ka üldine kõigile inimestele sobiv astmepikkus, aga neid asju peab teadma ja arvestama projekteerimise käigus.
Ohtude vältimiseks:
- Trepiastmed ei tohiks olla libedad. Kummiriba või freesitud sooned astme esiservas aitavad libedust vähendada.
- Käsipuu aitab tasakaalu hoida.
- Lahtisel trepil peavad kindlasti olema astmete vahel turvaliistud.
- Trepp peab olema hästi valgustatud. Kasuks tulevad veksellülitid.
- Jälgige, et trepil ei oleks üleliigseid esemeid, millel komistada.
- Kui kodus on väikelapsi, siis soovitame paigaldada lastevärav, mis aitab ära hoida laste pääsemise trepile.
Kui tekkis küsimusi, siis lisa kommentaar ja vastame peatselt